NISSAN Micra 5 Doors 1.5L dCi 5MT (86 HP)
2007–2010
85
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 85bhp |
| Power | 63.2kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3719mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1036kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 170/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |