NISSAN Micra 5 Doors 1.5L dCi 5MT (90 HP)
2017–2020
89
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |