NISSAN Micra C+C 1.6L 16V 5MT FWD (110 HP)
2005–2008
109
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |