NISSAN Murano 2.5L CVT AWD (250 HP)
2015–2018
8.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |