NISSAN Murano 3.5L V6 CVT (248 HP)
2003–2007
245
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 182.4kW |
| Torque | 333Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |