NISSAN Murano 3.5L V6 CVT AWD (256 HP)
2008–2015
252
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 334Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 895L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |