NISSAN Murano 3.5L V6 DOHC CVT FWD (260 HP)
2015–2018
260
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1719kg |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |