NISSAN Navara / Frontier Double Cab 2.5L dCi 4AT 2WD (144 HP)
2005–2015
142
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 142bhp |
| Power | 105.9kW |
| Torque | 356Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1949kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |