NISSAN Navara / Frontier Double Cab 2.5L dCi 4AT 4WD (174 HP)
2005–2015
172
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 403Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2049kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |