NISSAN Navara / Frontier King Cab 2.5L dCi 6MT 4WD (174 HP)
2005–2015
172
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 403Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1925kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |