NISSAN Navara / Frontier King Cab 4.0L V6 6MT 2WD (265 HP)
2005–2015
264
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3954cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1878kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |