NISSAN Navara NP300 Double Cab 2.3L dCi Twin Turbo 6MT AWD (190 HP)
2015–
187
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5329mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1806mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1963kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |