NISSAN Navara NP300 King Cab 2.3 dCi 6MT 2WD (160 HP)
2015–
158
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 403Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5225mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1874kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |