NISSAN Navara NP300 King Cab 2.3 dCi 6MT 4WD (160 HP)
2015–
158
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 403Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5225mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1956kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |