NISSAN Nissan Cube 1.5L CVT (109 HP)
2009–
108
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |