NISSAN Nissan GT-R 3.8L V6 6AT 4WD (570 HP)
2024–
565
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 565bhp |
| Power | 421.3kW |
| Torque | 633Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R20 // 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |