NISSAN Nissan Patrol 5.6L V8 5AT AWD (321 HP)
2015–
317
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
12.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 317bhp |
| Power | 236.1kW |
| Torque | 527Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.4mpg |
| Combined | 19L/100km |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 15L/100km |
| Fuel Tank | 140L |
Dimensions & Weight
| Length | 5141mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1941mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2610kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 265/70 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |