NISSAN Nissan Primera Hatchback P11 2.0L 16V GT 5MT FWD (150 HP)
1996–
148
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |