NISSAN Nissan Primera Sedan 2.0 16V (125 HP)
1990–
123
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |