NISSAN Nissan Primera Wagon WP11 1.6L 16V 5MT FWD (99 HP)
1998–
98
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |