NISSAN Nissan X-Trail 2.2L dCi 6MT AWD (114 HP)
2001–
113
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2184cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |