NISSAN Note 1.4L 16V 5MT FWD (88 HP)
2005–2008
87
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1386cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1092kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |