NISSAN Note 1.5L dCi 5MT FWD (86 HP)
2005–2008
84
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |