NISSAN Note 1.6L MPI 4AT (110 HP)
2008–2012
109
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1106kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |