NISSAN NP300 Pickup Double Cab 2.5L dCi 5MT (133 HP)
2008–2014
131
bhp
Power
99
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5042mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |