NISSAN NV200 1.5L dCi 5MT FWD (90 HP)
2009–
89
bhp
Power
98
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 900L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R14C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |