NISSAN NV200 1.5L dCi 6MT FWD (110 HP)
2009–
109
bhp
Power
105
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1369kg |
| Boot Capacity | 900L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R14C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |