NISSAN Pathfinder 2.5L dCi 5AT AWD (171 HP)
2007–2012
169
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 403Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2081kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |