NISSAN Pathfinder 3.0L dCI 7AT (231 HP)
2007–2012
228
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2285kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |