NISSAN Pathfinder 3.3 V6
2001–2005
148
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3274cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 266Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 166km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 11.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |