NISSAN Pathfinder 3.5L V6 CVT AWD (260 HP)
2012–2016
260
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 193.9kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5009mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1768mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1998kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |