NISSAN Pathfinder 3.5L V6 CVT FWD (260 HP)
2012–2016
260
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 193.9kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5009mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1768mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1932kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |