NISSAN Pathfinder 4.0L V6 5AT AWD (270 HP)
2007–2012
266
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3954cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4884mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2116kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |