NISSAN Pathfinder 5.6L V8 5AT AWD (315 HP)
2007–2012
310
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 231kW |
| Torque | 526Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1847mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2316kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |