NISSAN Patrol LWB 2.8 TD
1988–1998
114
bhp
Power
90
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2826cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1791mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2020kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |