NISSAN Patrol LWB 2.8L TD 5MT AWD (129 HP)
1998–2004
127
bhp
Power
18.4
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2825cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18.4s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2175kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |