NISSAN Patrol LWB 3.0L Di 4AT AWD (160 HP)
2004–2010
158
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2465kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |