NISSAN Patrol LWB 3.0L Di 5MT AWD (158 HP)
1998–2004
156
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 354Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2245kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |