NISSAN Patrol LWB 4.2d 4AT AWD (145 HP)
2004–2010
143
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4169cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 331Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2350kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |