NISSAN Patrol LWB 4.2d 4AT AWD (160 HP)
2004–2010
158
bhp
Power
90
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4169cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |