NISSAN Patrol LWB 4.2d 5MT AWD (145 HP)
2004–2010
143
bhp
Power
93
mph
Top Speed
11.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4169cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 331Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.8mpg |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2320kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |