NISSAN Patrol LWB 4.8L 5AT AWD (245 HP)
2004–2010
242
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
12.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4759cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.9mpg |
| Combined | 18.2L/100km |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 14.3L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 2574kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |