NISSAN Patrol 5.6L V8 6MT AWD (321 HP)
2010–2014
316
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
11.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 527Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.8mpg |
| Combined | 19.9L/100km |
| Urban | 27L/100km |
| Extra-Urban | 18L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5141mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1994mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2580kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |