NISSAN Patrol 5.6L V8 7AT AWD (405 HP)
2010–2014
400
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
240
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 386km/h |
| Top Speed | 240mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 20.6L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5141mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1994mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2645kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |