NISSAN Pixo 1.0L 5MT (68 HP)
2009–2013
67
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 996cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3566mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 885kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |