NISSAN Prairie 2.4L 5MT (133 HP)
1989–1996
131
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |