NISSAN Pulsar 1.2L DIG-T 6MT FWD (115 HP)
2014–
113
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4387mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1258kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |