NISSAN Qashqai 1.3L 6MT FWD (140 HP)
2018–2021
138
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4376mm |
| Width | 180365mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |