NISSAN Qashqai 1.5L dCI 6MT FWD (110 HP)
2018–2021
108
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4376mm |
| Width | 180365mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2647mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |