NISSAN Qashqai 1.5L dCi Eco 6MT FWD (106 HP)
2010–2013
105
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1407kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |